Na przestrzeni ostatnich lat powłoki ceramiczne wyszły z buta do mainstreamu. Nikogo już nie dziwi ten temat, a większość osób wie po co się je nakłada. Czy aby napewno? W tym artykule wytłumaczymy na czym polegają powłoki ceramiczne, wytłumaczymy dlaczego pracujemy od wielu lat na powłokach Ultracoat, przybliżymy Wam koszty aplikacji oraz sprawdzimy kilka mitów na ich temat. Let’s Go!

Czym jest powłoka ceramiczna? Jaki jest ich skład?

Jednym z głównych surowców powłok ceramicznych jest kwarc. Stąd też ich wymienna nazwa na powłoki kwarcowe. Często niektóre studia mają w ofercie rozgraniczenie na powłoki kwarcowe i ceramiczne, co nie za bardzo ma sens. To dalej ten sam produkt. Krzemionkę czyli SiO2 wykorzystuje się jako kluczowy składnik żywic polimerowych, które stanowią bazę preparatów służących do tworzenia powłok. Poza tym w skład wchodzą bezpieczne dla lakieru substancje o właściwościach rozpuszczających oraz inne dodatki. To właśnie dzięki tym rozpuszczalnikom powłoki mają możliwość połączyć się z wierzchnią warstwą lakieru.

Czym się różnią powłoki od siebie?

Przedewszystkim trwałością i budową chemiczną. Jedne powłoki działają samodzielnie, inne wymagają aplikacji dwuskładnikowej – najpierw powłoka bazowa, później powłoka hydrofobowa, inaczej Top Coat. Powłoki mogą się różnić również sposobem przeznaczenia i typem nawierzchni na którą są przeznaczone. Przykładowo – dedykowana powłoka do szyb potrafi lepiej związać z gładką powierzchnią szkła, a powłoka do felg potrafi wytrzymać dużo wyższe temperatury i poradzić sobie z gorącym pyłem z klocków hamulcowych.

Jaka jest rola powłoki ceramicznej? Co to daje?

Powłoki ceramiczne mają przede wszystkim odseparować lakier od zabrudzeń, dzięki czemu zyskujemy więcej czasu na bezpieczne i skuteczne usunięcie uporczywych zabrudzeń, które na niezabezpieczonym lakierze w dużo szybszym czasie mogą spowodować wżer czy przebarwienie. Powłoka również chroni przed oksydacją, która powstaje w wyniku utleniania czy ekspozycji na promienie UV.

Właściwości powłok zapewniają ochronę przed:

Trzeba jednak pamiętać, że powłoka to nie tytanowa zbroja, a warstwa rzędu 1% grubości banknotu. To nie tak, że po zabezpieczeniu lakieru nie musimy o auto dbać. Wręcz w drugą stronę – powinniśmy dbać jeszcze bardziej. Powłoka ograniczy przywieranie brudu, przyspieszy proces pielęgnacji czy suszenia, dzięki czemu powinniśmy jeszcze częściej auto opłukiwać na myjniach bezdotykowych i przynajmniej raz na miesiąc umyć auto ręcznie.

Jeden z równie ważnych aspektów to spektakularny wygląd lakieru. Zadbana powłoka pozwala cieszyć się nieskazitelnym blaskiem lakieru tak długo, jak długo będziesz o ten lakier dbał. W przypadku niezabezpieczonego samochodu niestety nawet usilne starania mogą nie przynieść większych rezultatów.

Czy warto zabezpieczyć auto powłoką ceramiczną?

Biorąc pod uwagę wspomniane cechy powłok, odpowiedź na to pytanie niemal zawsze brzmi “tak”. Wyjątkiem są oczywiście samochody o znacznie zniszczonym lakierze oraz takie, których wartość nieznacznie przekracza cenę aplikacji ceramiki. Dla wszystkich innych mamy odpowiedź twierdzącą i wiąże się to z ostatnim celem nakładania powłok, który podczas artykułu przemknął, ale warto go podkreślić. Poza efektem wizualnym, praktycznym i oczywiście zabezpieczeniem, powłoki zachowują samochód w dobrym stanie, a zatem utrzymują jego wartość. Kto próbował kiedyś sprzedawać auto pełne zarysowań i skaz po ptasich kupach, ten wie, że karoseria ma olbrzymie znaczenie a klienci kupują auta oczami. Po co więc wydawać pieniądze na przygotowanie lakieru dla przyszłego właściciela kiedy możemy zadbać o niego już na początku naszej przygody z czterokołowym przyjacielem i cieszyć się przez cały okres jego posiadania, ułatwiając sobie przy okazji późniejszą sprzedaż.

Dlaczego Ultracoat?

Z marką Ultracoat współpracujemy już przeszło 7 lat. Przez ten czas wiele pojazdów przez Nas zabezpieczonych wykręciło wysokie przebiegi, zdecydowanie przebijające trwałość różnych powłok. Tak, nie zawsze uda się dowieźć działająca powłokę do końca jej potencjalnej trwałości. Natomiast zawsze, kiedy auto było regularnie pielęgnowane, odwiedzało nas regularnie na serwisy a właściciel znał podstawowy zasady pielęgnacji – udawało się tą magiczną barierę nawet przebić. Dodatkowo, to Polska marka, świetni ludzie którzy nią zarządzają i w niej pracują oraz przemyślana linia powłok dla każdego zainteresowanego w każdej możliwej wariacji cenowej. My polecamy!